عطر مشهدی!

حالم هیچ خوب نیست ؛ سرم سنگینه و احساس خفگی می‌کنم . این آبدارچی اطاق ما هم که همچین یه خرده اوضاع روانیش قمر در عقربه از اول صبح شروع کرده شلپ شلپ آب ریختن تو اطاق برا طی کشیدن؛ حالم جوریه که حتی وقتی صدای آب ریختن روی زمین میاد به قول بروبچ می‌ره رو نرو ام!(به کسر نون و سکون را  بخوانید) 

اگه فکر می‌کنید دیشب که شب یلدا بوده حتمن پر خوری کردم باید بگم اصلن و ابدن . بنده با این معده بی کفایت و به درد نخوری که دارم کافیه یه نهار مفصل بخورم یه شام مفصل هم روش  بخورم و توخونه بمونم محاله که فردا صبحش اوضاع احوال مزاجیم به هم نریزه .

 دیروز نهار یه خبطی کردم و نتونستم از قورمه سبزی که مامانم برا پسر یکی یه دونه‌اش گذاشته بود و من هم روز قبل مفصل خورده بودم بگذرم و کمی قورمه سبزی خوردم ؛ جاتون خالی شام شب یلدا هم باقلا قاتوق و جوجه کباب داشتیم ؛ باقلا قاتوق که برای ارضای احساسات نوستالژیک بنده توسط آبجی بزرگه که سرنترسی در ابداع و اکتشاف انواع غذاهای محلی ایران وکشورهای دیگه داره پخته شده بود. من عاشق این غذا هستم از سالها پیش چون چند تایی از دوستان صمیمیم شمالی بودن با این غذا آشنا شدم اما خب جز یکی دو باری تو شمال نخورده بودم . سال گذشته خواهرم این غذا رو شب یلدا در کنار ماهی پخت که به نظر من خوردنشون در کنار هم خیلی جور بود که البته بقیه خیلی خوششون نیومد. 

 امسال از روز قبل از شب یلدا هی گفتم من باقلا قاتوق می‌خوام من ماهی می‌خوام ماهی رو که مامانم برام درست نکرد ؛ چون سرما خورده بود و حال نداشت وایسه  به ماهی سرخ کردن و سبزی پلو پختن  اما آبجی بزرگه مهربان صبح اول صبحی رفت همه ملزومات باقلا خورش ( به قول گیلانی‌های عزیز ) رو خرید فقط به خاطر من 01.gif.حالا انصافن شما جای من باشید زحمت آشپزی کردن به خودتون می‌دین ؟

حاضرم قسم بخورم دیشب به جز یک عدد خرمالو و دو قاشق انار لب به هیچ میوه‌ای نزدم؛ آجیل هم کوفتم بشه اگه به جز چند تا دونه پسته و تخمه چیزی خورده باشم البته از ترسم چون تازگی‌ها که اغلب مواقع شام چیز زیادی نمی‌خورم معده‌ام لوس تر شده و دیگه اصلن تحمل نداره مگه اینکه یه پیاده روی حسابی یا ورزش کرده باشم. (واقعیت اینه که من از اون دست آدمهایی هستم که ممکنه اول یه چیز برگر پر ملات با سیب زمینی بخورم ؛  بعد از کنار جگرکی رد بشم دلم جگر بخواد ؛ بوی سیر داغ که بیاد دلم واسه آش رشته غش کنه و بعد از خوردن آیس پک ؛ ترشی‌هفته بیجار هوس کنم و بعد از خوردن همه اینها شیرینی خامه‌ای که ببینم چشمام شش تا بشه که اینجور مواقع برادرم از دست این کارای من که به نظرش دقیقن شبیه صمد ‌آقای معروفه و درست شبیه آدمیه که برا اولین بار به شهر اومده کلی عصبانی‌می‌شه ) دیشب خیلی هم دیر نخوابیدم (البته رو ساعت یک ونیم نصفه شب حساب کنید )اما صبح که بیدار شدم به سختی تونستم از جام بلند شم حالا شما این حال و روز منو اضافه کنید به بوی هولناک عطر مشهدی که داره از لباسم تو دماغم می‌پیچه و آلانه که گلاب به روتون بالا بیارم .

داستان از این قراره که دو روز پیش داشتم از جایی می‌رفتم خونه که یه خانمی  تو اتوبوس کنارم نشست من اصلن حال صحبت کردن با کسی رو نداشتم اما مگه رضایت داد البته تقصیر خودم بود که به قول مامانم طبق معمول اونقدربه روش لبخند زدم که دیگه نمیتونستی چشمامو ببینی 23.gifطرف هم فکر کرد من از هم صحبتی باهاش دارم ذوق مرگ می‌شم ؛ شروع کرد از داستان رفتن اون روزش به دعای عرفه در امامزاده سید نصرالدین گفت تا بی شوهر موندنش به دلیل طلسم خاله‌اش !‌خلاصه بعد اینکه کلیه خواستگارای زندگیش رو برام شمرد و آدرس تمام امامزاده‌های تهران رو هم بهم داد  ازم پرسید لهجه داره یا نه منم بهش اطمینان کامل دادم که اصلن و ابدن و اونم گفت بچه قوچانه و دوازده ساله اومده تهران بعدشم برای نشون دادن محبتش که واقعن خیلی پاک و بی ریا بود و دلم نیومد ردش کنم شیشه عطر مشهدیش رو که دو هفته پیش از امام رضا آورده بود خالی کرد رو مانتوی من بیچاره که بوی امام رضا بگیرم ؛ قربون امام رضا برم که چند ساله سعادت زیارتش رو پیدا نکردم اما تو دنیا هیچ  بویی به اندازه     بوی این عطرمشهدی ها منو به حالت دل غشه نمی‌اندازه ؛ بوی گلاب تو سرویسمون که هرزگاهی این راننده سرویس ما که نمی‌دونم چه غلطی تو مینی بوس می‌کنه که بعدش برا رد گم کنی با گلاب ریختن رو صندلی‌ها خودش رو خفه می‌کنه و من بیچاره اگه وسط یخبندونم باشه شیشه‌ها رو کاملن باز می‌کنم کم بود که مانتو من بدبخت به عطر مشهدی هم مزین شد .

امان از این رودرواسی گیر کردن های من ! صبح کلی عطر خالی کردم رو مانتوم اما مگه فایده داره معلوم نیست ترکیباتش چیه! به نظر من که این کمپانی‌های عطر و لوازم آرایش مشهور که به بوی ماندگار محصولاتشون می‌نازن باید بیان جلوی این عطر وطنی ما لنگ بندازن  13.gif

/ 0 نظر / 75 بازدید